19 Nisan 2012 Perşembe

OSCAR DEĞERLENDİRMELERİ: BAŞLARKEN

Blogun sürekli takipçileri Oscar ödüllü filmleri izleme turumu tamamladığımı hatırlayacaklardır. Going My Way, bu turun son filmi olmuştu ve onun da değerlendirmesini bu ay içinde yapmıştım. Hatta değerlendirme yazılarına başlamadan Titanic'i bir defa daha izleme imkanı bile buldum.

Öncelikle belirtmeliyim ki bu değerlendirmede "Oscarlı film" ibaresi yalnızca en iyi film Oscar ödülü alan filmi betimleyecektir. Yoksa, en iyi ses kurgusu Oscar'ından başka bir Oscar'ı olmayan herhangi bir film de Oscarlı filmdir. Ama O şekilde Akademi'den herhangi bir dalda ödül kazanmış tüm filmleri izlemek gerekir ki bu da hemen hemen imkansızdır zaten.

Bu değerlendirmede bugüne kadar Oscar almış 85 filmin 80'ine ait saptamalar bulacaksınız. Aşağıdaki 5 filmin bir Türkçe altyazısı henüz olmadığından bu filmler bu yazı dizisinde değerlendirmedışıdır.

1-The Broadway Melody (1929)
2-Cimarron (1931)
3-Cavalcade (1933)
4-The Greatest Show on Earth/Harikalar Sirki (1952)
5-Tom Jones (1963)

Ayrıca törenlerin ilk yılında iki ayrı filme en iyi film ödülü verildiğinden dolayı 84 yıllık Oscar tarihini, Sunrise: A Song of Two Humans/Şafak filmini de dahil ederek 85 (üstteki 5 filmi çıkardığımızda 80) film üzerinden ele alacağım.

Dizi boyunca beğeni değerlendirmeleri, istatistikler ve enler gibi liste-yazıların yanı sıra 10'ar yıla bölünmüş olan makale biçiminde yazılar da okuyabileceksiniz. Oscar tarihini başta ABD olmak üzere dünya yakın tarihiyle birlikte ele alacağım uzun bir seri beni bekliyor.

Bu süreç içerisinde siz de en iyi 20 (ya da sayısını kendiniz belirleyeceğiniz) Oscarlı film listesi, asıl hak edenler listesi gibi listelerinizi bana gönderebilirsiniz. Detaylandırılmış yazılarınız blogda yayınlanacaktır. Aşağıdaki yorum bölümüne yazmanız yeterli.

And the Oscar goes to...

Hiç yorum yok: