5 Nisan 2012 Perşembe

GOING MY WAY/YOLUMDA GİDERKEN (1944) - OSCAR ÖDÜLLÜ FİLMLER

Yönetmen: Leo McCarey
Oyuncular: Bing Crosby, Barry Fitzgerald
Başlıca ödül ve adaylıklar:
-En iyi film, yönetmen, hikaye, senaryo, şarkı, aktör ve yardımcı aktör kategorilerinde Oscar ödülü ve 3 Oscar adaylığı
-En iyi film, yönetmen ve yardımcı aktör Altın Küre ödülü
IMDB Puanı: 7,4/10
Estar Abi Puanları:
-Leo McCarey: 5
-Barry Fitzgerald: 8
-Bing Crosby: 6
Genel Puan: 6/10

Geçtiğimiz hafta Türkiye'de DVD'si yeni baskıya giren Going My Way, Oscar maratonunu tamamladım derken benim için de sürpriz olmuştu. As Sanat'tan çıkan DVD'yi edinip hemen izledim. Vanilya baskı, (içinde yalnızca filmin kendisi olan DVD) gerek görüntü, gerekse de ses olarak 1944'ün eksik teknolojisini belirli bir kalitenin üzerine çıkarmış. Lakin film, teknolojik bir yenilemeye rağmen kendini izletemeyen eski usül bir yapım olarak kalmış.

1945 yılında, henüz Japonya'ya atom bombası atılmadan önce dağıtılan Oscar ödüllerinde, savaştan ve savaş haberlerinden sıkılmış ABD toplumu bu filmle ödüllendiriliyordu. Filmin karşısında kendisinden fazlasıyla üstün Double Indemnity/Çifte Tazminat yarışıyordu. Fakat Çifte Tazminat, insanın içindeki kötülüğü ele alması ve 1944 yılı için umarsızca işlediği cinayet temasıyla o yıllarda pek sevilmemişti. Bu filmin hakkı daha sonra verildi ve Going My Way'den daha fazla bilinen bir klasik halini aldı. Going My Way ise Çifte Tazminat'ın aksine, sıradan insanın içindeki iyiyi ortaya çıkarmakla ilgili bir filmdi. Bu tuhaf tesadüfe göre o yıl Oscar töreninde iyi insanın anlatımıyla kötü insanın anlatımı yarışmıştı. Zafer Going My Way'in oldu elbette. Savaş halini de gözönünde bulundurduğumuzda halkın bu tip filmlere ihtiyacı olduğu düşüncesi baskın gelmişti. Terör olaylarından dolayı güvenlik duygusunu ve özgüvenini yitirmeye yüz tutan Amerikalılara "istersen başarabilirsin" temalı The King's Speech/Zoraki Kral'ın empoze edilmesi gibi bir durum yaşanmıştı şüphesiz.

Film, mali olarak sıkıntılı bir dönem geçiren ve cemaati Katolik inancına yakışmayacak kusurlara bulanan bir kiliseye durumu düzeltmeye gereken bir rahip ve kiliseden sorumlu papaz arasında başlarda işlenen çekişmeyi ve nihayet yukarıda da belirttiğim, insanın içindeki iyiyi ortaya çıkarma temasının başlamasıyla kurtuluşu işliyor. Rahip rolünde Bing Crosby, beyzbol oynayan, piyano çalan, bir rahibin ilgilenmemesi gereken şarkıları söyleyen, golf partileri düzenleyen bir adamı işlerken Barry Fitzgerald, onun tam aksine, kilisesinden başka bir dünyası olmayan tutucu papaz rolünde harka bir işçilik çıkartıyordu. Hırsız çocuklardan oluşturulan kilise korosu, evini terk eden bir şarkıcıdan mutlu ev kadını yaratma gibi başarılarla kasabaya hayat veren rahip, son sürprizini papaza yaparak perdeyi terk ettiğinde biz de klasik bir kendini iyi hisset filmi izlemiş oluyorduk.

Kağıt üzerinde başarılı olması gereken hikaye, özellikle ikinci yarısında üç vites birden düşürüp, konuyu sündürünce sıradanlaşıyor ve ilginç bir mekan ve karakter tasarımını klişeye ittikçe irtifa kaybediyordu. Ama yine de verdiği Katolik mesajlar Amerikan halkına iyi gelmişti. Bu yüzden de dönemine göre ilgi çekici ama evrensel olamayan bir film olarak kayıtlara geçti Going My Way.

Film Oscar törenlerinde tarihi bir ilginçliğin de öznesi oldu. Zira Barry Fitzgerald hem en iyi aktör dalında hem de en iyi yardımcı aktör dalında ödüle aday olup en iyi yardımcı aktör ödülünü evine götürmüştü. Koskoca Akademi nasıl böyle bir hataya imza atar diye düşünseniz bile cevabını bulamayacağınız bir durumdu bu. Ayrıca o yıllarda kısa bir süreliğine senaryo ödülü hikaye ve senaryo olarak ikiye ayrılmıştı. Günümüzde bir edebiyat eserinden uyarlanan senaryoya ayrı ödül, orijinal senaryoya ayrı ödül verilirken o yıllarda bir orijinal senaryonun farklı kişilerce uyarlanması sayesinde bu iki ödül aynı filme gidebiliyordu. Buradan da anlıyoruz ki Oscar ödülleri profesyonelliğini aradan geçen 16 yıla rağmen henüz yakalayamamış ve ancak 1950'lerde kurallarını oturtabilmişti.

İlginç Bilgi: Bu filmde 18 yaşında bir şarkıcıyı canlandıran güzeller güzeli Jean Heather, 1944-1949 arasında 8 filmde boy göstererek sinemayı bırakmış. İşin ilginç yanı Heather'ın yer aldığı ilk iki film aynı yıl Oscar'da yarışan Going My Way ve Double Indemnity olmuş.

Hiç yorum yok: